2014. január 20.

Házartástan 4A háztartástan szak két évfolyamos készségfejlesztő speciális szakiskolai képzés, melynek ismeretanyaga a Konyhatechnika, a Háztartási, takarítási feladatok és az Udvar- és kertgondozás modulokra épül.

A modulok az alábbi ismeretanyagot tartalmazzák:

Konyhatechnika

• élelmiszerek megismerése, beszerzése, kezelése, tárolása, felhasználása
  • konyhai eszközismeret és balesetvédelem
  • ételtípusok, ételkészítési ismeretek
  • egyéb konyhai feladatok: tálalás, mosogatás, takarítás

Háztartási, takarítási feladatok

• a lakóhelyiségek takarítása, tisztántartása
  • a takarítás részfeladatai és eszközei
  • eszközismeret és balesetvédelem
  • ruhaneműk, öltözékek tisztántartása: mosás, varrás, vasalás, cipőtisztítás
  • eszközbeszerzés

Udvar- és kertgondozás

• alapvető kerti tevékenységek
  • növényápolás, ültetés, veteményezés
  • növényi hulladék hasznosítása

Képzésünk célja, hogy tanulóink megismerjék azokat a feladatokat és munkafolyamatokat, amelyek a mindennapos élettevékenységek elvégzéséhez szükségesek. Képesek legyenek a rendszeres, kitartó munkavégzésre a lehető legkisebb segítségnyújtással. Ismerjék a munkaeszközöket és azok biztonságos használatát. Óvják saját maguk és környezetük épségét, tartsák be a balesetvédelmi szabályokat. Ismerjék fel a munkavégzés szükségességét, képesek legyenek saját munkájuk megítélésére.

A szakképzés az önellátáshoz, önálló életvezetéshez szükséges készségek és képességek fejlesztését célozza. Elvégzésével a tanulók olyan alkalmazható gyakorlati ismeretekhez jutnak, amelyet az iskolán kívül is képesek lesznek hasznosítani.

Szakképzésünkben a szakmai órák 70%-a gyakorlati óra, melynek során a gyógypedagógus munkáját szakoktató segíti.

A képzés első félévi tapasztalatai nagyon pozitívak, a tanulók szívesen vesznek részt a szakmai órákon, foglalkozásokon. Az itt tanult ismereteket otthon is alkalmazzák. A szülők elmondása szerint gyakrabban és bátrabban vesznek részt az otthoni háztartási tevékenységekben, besegítenek a kerti munkákban és nagyobb részt vállalnak az önellátási feladatokban is.

Srobár Virág