2021.március.30.

domi hal vonalkovetoA HAPPY-hét az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által 2010 óta évente, a Víz világnapjához kapcsolódóan meghirdetett országos program, melynek célja a vízivás népszerűsítése a gyermekek, fiatalok körében.

2021. március 07.

Picture1Egy kalandot fogok bemutatni, de nevezhetném kísérletnek is. Amennyiben érdeklődés támadt a kedves olvasóban, kérem, tartson velem! A történet így kezdődik…
Domonkos a Gennaro Verolino Iskola tanulója és kollégiumának lakója. Azt kell tudni róla, hogy minden áldott nap cipel magával egy könyvet, amit nézeget, olvasgat, amikor csak teheti. Ezek a könyvek általában vaskos lexikonok színes képekkel.

2021.02.04.

vizes eloh ved 07„Küldetésünk egy olyan jövő megteremtése, amelyben az emberiség és a természet harmóniában él egymással.” (WWF)

Február elején két emléknap kapcsán is vizes élőhelyeinkre fókuszálunk.

2000.február 1-én érte el a Tisza folyót az a cián- és nehézfém szennyezés, amely az Aurul bányavállalat zagytározójának gátszakadása következtében került a folyóba, hatalmas méretű pusztulást okozva a folyó élővilágában. Az ökológiai katasztrófára emlékezve a magyar országgyűlés február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította.

2020.12.03.

127271778 187757379664648 4490771644076676437 nNovember utolsó hetében - immáron több éve - a hulladékcsökkentésé a főszerep. Ebben az időben kerül megrendezésre az Európai Hulladékcsökkentési Témahét, melyhez Iskolánk ebben az évben is csatlakozott.
Ebben az évben a Hét kiemelt témája a "láthatatlan hulladék" volt.

2020. november 05.

plakát„Víz! Se ízed nincs, se színed, se zamatod, nem lehet meghatározni téged, megízlelnek, anélkül,
hogy megismernének. Nem szükséges vagy az életben: maga az élet vagy. „
(Antoine de Saint-Exupéry)

Első alkalommal hirdette meg a folyadékpótlás jelentőségére fókuszáló és egyúttal a vízfogyasztást népszerűsítő kihívását az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésügyi Intézet Aqua Challenge néven.

A kihívás célja, hogy felhívják a magyar lakosság figyelmét a megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékfogyasztás fontosságára. A résztvevők 30 nap alatt megtapasztalhatják, hogy egyetlen apró változtatással is nagy lépést tehetnek az egészségesebb életmód felé.

2020. október 27.

Idén is részt vettünk a Fenntarthatósági Témahét programjaiban

cikk3Iskolánk immár rendhagyó módon csatlakozott az október 5. és 9. között megrendezett Fenntarthatósági Témahéthez, melynek szerves része a Világ Legnagyobb Tanórája.
A Fenntarthatósági Témahét kiemelt témái idén az energia, a klímavédelem, az egészségnevelés voltak.
Fontosnak tartjuk, hogy diákjaink játszva, cselekvéseken keresztül tanuljanak, és olyan ismereteket szerezzenek, melyeket a mindennapi életükben is fel tudnak használni. Kiemelt célunk, hogy képességeikhez mérten ők maguk is megértsék a körülöttük zajló természeti folyamatokat, és aktív részesei legyenek saját környezetük védelmének.

2020.10.01.

20200925 133320Szeptember 25-én, pénteken tanítás nélküli munkanapot tartottunk, melynek témája a Diákönkormányzat javaslata alapján "Itt van az ősz, itt van újra - az ősz szépségeinek megjelenítése különféle kézműves technikákkal" volt.
Ennek keretében diákjainkkal kimentünk a kertbe, ahol megcsodáltuk az őszi tájat, az ilyenkor még erőlködő nap fényjátékát az őszi lombok között. Megfigyeltük az ősz színeit, a természet változásait. Leveleket és terméseket gyűjtöttünk, amikből osztályonként csodálatos alkotások készültek - gesztenyebábok, élénk színű festmények, színes falevelek.

2020. március 13.

IMG 20200312 085956 EgyediMa már egy gyermek számára sem ismeretlen fogalmak a környezettudatosság, fenntarthatóság vagy energiatakarékosság. Számos kezdeményezés, program született annak jegyében, hogy ezeket a fogalmakat megtöltsük tartalommal, és a gyerekek számára a mindennapok részévé váljon az a magatartásforma, mellyel biztosítjuk, hogy az utánunk jövő nemzedékeknek is maradjon a Föld energiakészleteiből.

2020. március 05.

alcsuti arboretum csopikep 2„Egyszerre mégis rezzen a táj: hármat fütyül egy kismadár... nyitnikék, fütyüli, nyitnikék, szívnek és tavasznak nyílni kék!" - csicsergik a cinegék Szabó Lőrinc versében.
A népi hiedelem szerint, ha február 19-én, Zsuzsanna napon megszólal a nyitnikék, közeledik a tavasz. Izgatottan hallgatóztunk ezen a napon a fiatalokkal, meghalljuk-e a cinegék hangját.

2020. febuár 11.

tisza folyoEbben az évben a Tisza élővilágának emléknapja (február 1.) és a Vizes élőhelyek napja (február 2.) ismét kiemelt figyelmet kapott iskolánkban. A Tisza élővilágának emléknapját 2000. június 16-án az országgyűlés határozatban fogadta el, megemlékezve a 2000. február 1-12 között lezajlott ciánszennyezésről.