2020.12.03.

127271778 187757379664648 4490771644076676437 nNovember utolsó hetében - immáron több éve - a hulladékcsökkentésé a főszerep. Ebben az időben kerül megrendezésre az Európai Hulladékcsökkentési Témahét, melyhez Iskolánk ebben az évben is csatlakozott.
Ebben az évben a Hét kiemelt témája a "láthatatlan hulladék" volt.

Fontosnak éreztük, hogy diákjaink megértsék, egy új termék előállítása mennyi hulladékkal, szeméttel jár. Ezért is vigyázzunk már meglévő dolgainkra, és ha lehetséges, inkább használtat vegyünk új helyett. Ezen szemléletmód átadása, tanítása segíthet abban, hogy  tanulóinkat felelősségteljes és tudatos fogyasztókká neveljük.

A hulladékcsökkentési témahéten sokat foglalkoztunk az újrahasznosítással és az újra használattal is.
Ennek keretében különböző típusú hulladékok nagyon szép dolgokként születtek újjá diákjaink kezei között.

A készségfejlesztő iskolai osztályok közül voltak olyanok, akik  textilképeket alkotottak maradék anyagok, farmerek felhasználásával vagy megmaradt pamutból arcmaszkot készítettek. De készültek befőttes üvegekből hóember figurák és karácsonyi gyertyatartó is, vagy polisztirol tojástartó és régi papírok újra használatával plakátok.

A közös tevékenység tanulóinknak hatalmas örömet okoz. Az együtt elkészített művek jelentősen motiválják őket abban, hogy ilyen jellegű tevékenységben máskor is részt vegyenek. Alkotás közben fejlődik fantáziájuk, kreativitásuk.

A hulladékcsökkentés nem csak ezen a héten, hanem a tanév folyamán folyamatosan jelen van mindennapi iskolai életünkben.
Nagyon jó megtapasztalni, hogy az elmúlt évek környezettudatos nevelése hogyan térül meg. Már minden diákunk jártas a szelektív hulladékgyűjtés és a komposztálás témakörében.
A tudatos vásárlás vagy a vegyszermentes háztartás területén is egyre jobb, egyre több ötletük van.
Bízunk benne, hogy ezt a szemléletmódot iskolán kívüli életükbe is magukkal viszik.

Csákváriné Lődi Krisztina
Öko-munkaközösség vezető