gennaro logo new

2020. március 05.

alcsuti arboretum csopikep 2„Egyszerre mégis rezzen a táj: hármat fütyül egy kismadár... nyitnikék, fütyüli, nyitnikék, szívnek és tavasznak nyílni kék!" - csicsergik a cinegék Szabó Lőrinc versében.
A népi hiedelem szerint, ha február 19-én, Zsuzsanna napon megszólal a nyitnikék, közeledik a tavasz. Izgatottan hallgatóztunk ezen a napon a fiatalokkal, meghalljuk-e a cinegék hangját.

Nem csalatkoztunk: egész nap hallhattuk éneküket. Kerti sétánk alatt, a természet változásainak jeleit keresve megtapasztaltuk, hogy iskolakertünkben elkezdtek bújni a tavaszi virágok, tudtuk, hogy a tavasz első hírnökei, a hóvirágok hamarosan kibontják szirmaikat. Informatika órákon buzgón kezdtük keresni az interneten, mikor kezdődik az Alcsúti Hóvirágünnep, hiszen a tavalyi évben sok szép élménnyel tértek haza diákjaink erről az eseményről.
Egy friss, hűvös, ám napsütésekkel tarkított február végi napon látogattunk el az öko munkacsoport szervezésében az Alcsúti Arborétumba, ami a Váli-völgyben helyezkedik el. Buszos kirándulásunk költségeit intézményünk Alapítványa, a Hegyhát Alapítvány fedezte.

A természetvédelmi terület bejáratánál, kis domboldalon kisebb, nyíló hóvirágmező fogadott bennünket, színes krókuszokkal tarkítva. A fiatalok örömmel fedezték fel a szemet gyönyörködtető látványt. Tízórai után természetismereti sétánkat kultúrtörténeti ismeretekkel gazdagítottuk. A sok látnivaló között a bejáratnál kapott térkép segítségével tájékozódtunk, alkalmazva számolás-mérés órán szerzett ismereteinket. Érdeklődő, figyelmes csapattal mentünk: egyik tanulónk az út elején meg is megkérdezte: "Anett néni, ma mit tetszik mesélni?" Az érdeklődésnek megörülve röviden elmondtam az Arborétum történetét: a terület egy angolpark része, amit az 1800-as évek elején létesítettek. Számtalan növényritkaságnak, védett növényfajnak ad otthont. Telepítése az ország akkori nádora, a Habsburg József nádor nevéhez fűződik. Építészeti emlékei, melyeket kíváncsian fedeztünk fel, műemléki oltalom alatt állnak. A Grotta Mária szobránál lecsendesedve álltunk, a kőhídon izgatottan kerestük a tájékoztató táblán olvasott "C.J." monogramot. A „legmagyarabb Habsburg" kastélyának egyetlen megmaradt falánál elképzeltük, milyen lehetett ott az élet egykor, József nádor idején.
Kirándulásunk során megfigyeltük a tavaszi természet változásait. A fák és bokrok még alig kezdtek rügyezni, ám alattuk szelíden hunyorok bontogatták szirmaikat. Élvezettel fedeztük fel három fajtájukat is. Pár lépés után, a fák között szinte határtalan hóvirágmező fogadott bennünket. Szemet és lelket gyönyörködtető látvány volt! A mellette kihelyezett táblákat elolvasva új ismeretekkel lettünk gazdagabbak. Így tudtuk meg azt is, hogy 7 hóvirágfaj 24 fajtája található meg az előttünk elterülő hóvirágszőnyegben. A kis patakok, tavacskák körül újabb védett növényeket, bimbózó téltemetőt, néhány szártalan kankalint, épphogy bújó nárciszokat, fedeztünk fel. A mocsári ciprus léggyökerei különleges látványt nyújtottak. A környezetismeret órán csak képeken látott növényeket élőben csodálhattuk meg. Egy hatalmas platán kerületét „öllel" lemérve öleltük át a fát - 12 fiatal kartávolsága kellett hozzá. Természetszeretetüket kifejezve néhányan meg is szeretgették az idős faóriást. Tanulóink kérdezgették, hogy vissza megyünk-e, amikor ezek a virágok fognak nyílni. Néhány szál ibolya látványa a babaház alatt egy ismert dalt juttatott eszünkbe, amit el is énekeltünk: „Mély erdőn ibolyavirág..."
Egy kis területen kihelyezett madárodúkat fedeztünk fel. A mellette lévő tisztásra settenkedve csendben figyeltünk, hátha meglátunk egy-két madarat. Ehhez egy-egy fiatalnak nagy önuralomra volt szüksége, de igyekezetüket siker koronázta. Közelünkben kúszott egy fatörzsön a fakusz, az alacsony ágak közt sárga csíz engedte magát megfigyelni. A fák és bokrok között feketerigó, cinege repkedett.
Kirándulásunk nagyon jól sikerült, számtalan élménnyel, új ismeretekkel tértünk vissza az iskolába. Az Arborétumban töltött idő alatt megtanultuk, hogy a természetben vendégek vagyunk, tisztelni és óvni kell az ott élő élőlényeket, hogy sokáig gyönyörködhessünk bennük.

Schrantz Anett 
gyógypedagógus

Gennaro Verolino Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium

1121, Budapest, Hegyhát út 19.

Tel.: 275-4297, 395-6587 Fax.: 395-65-89 E-mail: titkarsag@gennaroiskola.hu

Google-Maps-Icon-grey  szirtech