2017. november 21.

IMG 20171108 110132Őszi programjaink során ellátogattunk tanulóinkkal a Fővárosi Állat- és Növénykertbe. Mint minden évben, idén is a Fővárosi Önkormányzat jóvoltából. Szervezett programon vettünk részt, ahol zoopedagógus vezetésével ismerhettük meg különböző állatok napirendjét.

Bevezetésként örömteli hírt osztott meg velünk, miszerint hajnalban kiselefánt született az állatkertben. Kellő érzelmi motiváció után, így fiataljaink nagy érdeklődéssel fogadták be a programon hallottakat. Érdekességeket, hasznos információkat szerezhettünk a mindennapos feladatokról, az állatkert egyes lakóhelyeiről, az állatok taníthatóságáról. Betekinthettünk a feldolgozó helységekbe, ahová a takarmány érkezik, és elosztásra kerül.

Tanulóink nagy élvezettel figyelték a fókák etetését, miközben bemutatták, hogy a játékos, betanított feladatokkal hogyan figyelhető meg az állatok egészségi állapota. Sétánk során a zoopedagógus sok kérdést tett fel a fiataloknak, akik ügyesen válaszoltak, illetve ők is érdeklődve kérdezgették vezetőnket.

Végezetül eljutottunk a Varázshegyig, ahol véget ért a szervezett program. A csípős őszi, friss levegő után jól esett mindenkinek egy kicsit megpihenni a „Csillagtérben" rendezett előadást hallgatva. Látványos, és igen bravúros feladatokkal tarkított bemutatót láthattunk, ,,Állatok akcióban" címmel. Bagoly, kárókatona repült el felettünk, menyét és más kistestű ragadozók szaladtak köteleken körülöttünk, miközben gondozóik részletes bemutatták őket és szokásaikat. A fiatalok meg is simogathatták az állatokat, így több érzékszerven keresztül szerezhettek tapasztalatokat. Végül bejártuk a Varázshegy földszinti termeit, ahol a gyerekek érdeklődéssel és élvezettel figyelték az élőlényeket és fejlődésüket, meghallgathatták a bálnák énekét, vagy szívdobogásukat, jelen lehettek a ráják etetésénél. Sétánkat az emberszabású majmok házában fejeztük be.

Az állatkert egyedi helyszín, ahol a fiatalok érzelmileg is közelebb kerülhetnek a természet értékeihez. Az állatkerti oktatási programok segítik az öko-tudatos gondolkodásmód kialakulását, a természettudományos kompetencia fejlesztését, és kapcsolódását más műveltségi területekhez.

Szőke Zsuzsanna