2015. november 26.

Madárbarát Iskola 08Nagy örömmel csatlakozott intézményünk a Madárbarát Hegyvidék programhoz, amelyet a Hegyvidéki Önkormányzat és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület hirdetett 2015 őszén. A szervezők a program keretében arra kérték a csatlakozókat, hogy a madarak etetésével, itatásával és a kertek madárbaráttá tételével kapcsolódjanak be a kezdeményezésbe.

Tettük ezt azért is, mert ökoiskolai munkánk kiemelt feladatai közé tartozik természeti környezetünk óvása, a ránk szoruló állatok, madarak védelme, a felelősségvállalásra nevelés.
Madárbarát Iskola 01Helyrajzi adottságaink miatt egész évben igen sok madár talál otthonra, esetleg átmeneti pihenőhelyre kertünkben. Évek óta etetjük a madarakat a téli időszakban. Azt gondoltuk a csatlakozási szándék megfogalmazása után, hogy ebben a témában talán szert tehetünk új ismeretekre, olyan praktikákra, amelyek elősegítik, hogy a madarak még nagyobb számban válasszák kertünket átmeneti vagy állandó otthonnak, szállásnak.
Első lépésként kaptunk egy „Madárbarát kert„ csomagot, amelyben többek között két madárodú, két etető, 30 kg napraforgó mag és 100 db cinkegolyó volt. Tanulóinknak nagy örömet okozott az etetők és odúk kihelyezése és az ezt kísérő beszélgetés.
2015. november 24-én a Barabás Villában megtartott sajtótájékoztatón átvettük a „Madárbarát Kert" táblát, amelyet büszkén helyeztünk el intézményünk homlokzatán. A Madártani Egyesület munkatársától egy prezentáció keretében megtudtuk, hogy milyen nagy szerepe van az etetésben a rendszerességnek és a madarak itatásának is. Ötleteket kaptunk a felhasználható eleségek és a felkínálás módjának sokféleségéről, megismerhettük néhány faj téli viselkedési szokásait. Ezeket az ismereteket tanulóinknak átadva alig várjuk, hogy az etetőre látogató madarak változatos viselkedését megfigyelhessük, ezzel is színesítve környezeti nevelési programunkat.

Ammerné Nagymihály Emília