Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő honlapja, 2013. június 18. www.deutsch.fidesz-eu.hu

Gennaro Verolino címzetes korinthoszi érsekről, a Budapesti Apostoli Nunciatúra egykori titkáráról emlékeztek meg az Európai Parlamentben kedden. Az megemlékezésen beszédet mondott Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő is.

image001Az Erminia Mazzoni olasz európai parlamenti képviselő asszony által rendezett meghallgatáson prominens egyházi méltóságok, valamint Acerra városának polgármestere és önkormányzati képviselői vettek részt, valamint Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő is, aki egyedüli magyar meghívottként képviselte Magyarországot.
Két cél vezérelte ezt a találkozót: egyrészt leróni tiszteletüket az érsek munkássága előtt, másrészt pedig az együttműködés gondolata. Mazzoni képviselő asszony valamint Lettieri polgármester úr a Budapest és Acerra városa közötti testvérvárosi kapcsolatok létrehozásának előmozdítására kérték fel Deutsch Tamást, aki biztosította az érintetteket arról, hogy mindent megtesz azért, hogy közbenjárásával létrejöjjön a testvérvárosi kapcsolat. Deutsch Tamás beszédében úgy fogalmazott, hogy szerinte ez a testvérvárosi kapcsolat már létrejött, méghozzá 1944-ben Verolino érsek hősies, embermentő magatartásának köszönhetően, "nekünk, utódainak a lehetőséggel élve már csak formalizálnunk kell ezt a kapcsolatot".
Háttér:
Az 1906. november 3-án Acerrában született Verolino 36 évesen került Magyarországra az Apostoli Nunciatúra, a Szentszék Magyarországi Nagykövetségének megbízottjaként. Monsignor Angelo Rotta nunciussal és tíz másik társával együtt azért küzdöttek, hogy minél több magyarországi zsidót mentsenek meg a haláltól. 2004-ben első ízben neki adományozták a Per Anger díjat, melynek névadója a svéd nagykövetség attaséja, Raoul Wallenberg munkatársa, aki Gennaro Verolino érsekkel együtt több mint 20.000 magyar zsidó életét mentette meg a II. világháború alatt. Két évvel halála után, 2007-ben megkapta a Világ Igaza (Yad Vashem) címet is, mely az egyik legmagasabb izraeli állami kitüntetés. Magyarországon 1994-ben a "Magyar Köztársaság Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal" kitüntetésben részesítette az érseket Göncz Árpád, a szabad, demokratikus Magyarország első köztársasági elnöke. Acerra városa és Budapest 2013-ban deklarálta testvériskolai kapcsolat létesítését az acerrai Monsignor Nicola Capasso iskola és a budapesti Gennaro Verolino Általános Iskola között.