gennaro logo new

2015. november 16.

Kirándulás15A Hegyvidéki Önkormányzat a Fogyatékosok Országos Diák- és Szabadidősport Szövetségével és a Magyar Paralimpiai Bizottsággal együttműködve közösségi tervezési programot indított el a sérültekkel foglalkozó intézmények, szervezetek képviselőinek a bevonásával, hogy feltárják azokat a lehetőségeket, milyen eszközökkel, megoldásokkal lehet a fogyatékossággal élők számára is használhatóbbá tenni a Normafát, annak rehabilitációja során.

Ezen a közösségi tervezésen intézményünk a kezdetektől részt vesz, hiszen pedagógiai tevékenységünk egyik alapelve, célja és feladata a minél teljesebb társadalmi integráció elérése, megvalósítása mind az iskoláskor ideje alatt, mind az közoktatási ellátásból kikerülve.Azonban ahhoz, hogy a fogyatékkal élők képesek legyenek beilleszkedni a társadalomba, nem elég a képességeiket fejleszteni. Legalább ennyire fontos, hogy számukra is elérhetővé, használhatóvá tegyük környezetünket.
A Normafai közösségi tervezés első megbeszélésén vetődött fel egy fogyatékos barát játszótér kialakításának a lehetősége intézményünk közelében, a Hegyhát út beépítetlen felén.
Ezt nagy örömmel üdvözöltük, hiszen egy olyan játszótér, amely a fogyatékkal élők számára kényelmesen használható, szinte felbecsülhetetlen értéket képvisel számunkra. Részben a gyermekek, tanulók szabadidő eltöltésének hasznos színtere, részben a társadalmi integráció megvalósulásának „előszobája", amennyiben a játszótér elemeit közösen használják a fogyatékkal élő gyermekek ép társaikkal.


A továbbiakban a közösségi tervezés következő állomására beadott javaslatainkat idézem:
„Javasoljuk a játszótér körbekerítését. Az értelmi fogyatékos és autizmussal élő gyermekek hosszú időn keresztül tanulják a szabálykövetést. Hirtelen, esetleg meggondolatlan ötlettől vezérelve gyakran indulnak el az „orruk„ után. Segíti az önállóságra nevelést, ha nem kell állandóan a sarkukba lenni, nagyban megkönnyíti a felügyeletüket is.
A játszótéri eszközök elhelyezésekor a két kulcsszó a használhatóság és az elérhetőség. Fontos, hogy az eszközöket kerekesszékkel is meg lehessen közelíteni. Az elhelyezett ivó kutak kerekesszékből kinyúlva elérhetőek legyenek.
A fogyatékkal élő tanulóknál a hormonháztartás zavarai miatt gyakori a túlsúly. Intézményünkben nem ritka az olyan tanuló, aki 170-180 cm magas és 120-130 kg. Ők is szeretnek játszani, hintázni. Ezért javasoljuk a nagyobb méretű és nagy teherbírású hinták, forgó eszközök elhelyezését.
Mivel az értelmi fogyatékos gyermekek tájékozódását nagymértékben lehet segíteni a játékok színhasználatával és formájával, javasoljuk, hogy a játszótéri játékok bizonyos csoportjai hasonló színvilágúak legyenek.
Az értelmi fogyatékos gyermekek nehezen boldogulnak a fedett labirintus játékokkal, célszerű olyat elhelyezni, amely bizonyos szakaszaiban átlátható.
Javasoljuk a kisebb lejtésszögű mászókák elhelyezését.
Elsősorban az autizmussal élő gyermekek számára fontos, hogy a játszótéren legyen egy csendesebb, de átlátható rész, ahol szükség szerint ki tud lépni a játszótér forgatagából, nyüzsgéséből."
A játszóteret érintő javaslatainkon túl kértük a Normafánál – esetleg az Anna-rét enyhén lejtős oldalában- egy kis lejtésszögű, a biztonságos, sík terepre érkezés lehetőségét nyújtó, a síelőktől elkülönített szánkópálya kialakítását, valamint a kerékpározni vágyók elterelését a séta- és túraútvonalakról. Hiszen a fogyatékkal élők mozgása bizonytalan lehet, reakcióidejük hosszabb, problémamegoldó gondolkodásuk sérült. A hirtelen döntést okozó helyzetekben – kerékpáros megjelenése- a sérülés elkerülése nem garantált.

Ammerné Nagymihály Emília
igazgató            

Gennaro Verolino Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium

1121, Budapest, Hegyhát út 19.

Tel.: 275-4297, 395-6587 Fax.: 395-65-89 E-mail: titkarsag@gennaroiskola.hu

Google-Maps-Icon-grey  szirtech