2015. február 16.

IMG 0569Régóta terveztük, hogy sétát teszünk a téli erdőben. Eddig azonban a rossz idő miatt csak vágyódtunk ezután. A kirándulás helyett egész télen filmeket nézve ismerkedtünk a környék pihenő növény-, és itt telelő állatvilágával, valamint az erdő- és vadgazdálkodók téli munkájával. Most azonban végre a szép idő lehetőséget nyújtott a tapasztalásra is. Egyik nap a 13. osztályosokkal, másik alkalommal az ÖKO szakkör 16 tanulójával jártuk be a környéket.

Szikrázó napsütés, vastag fehér hótakaró, és jéggé fagyott természet fogadott bennünket. A rendkívüli idő adta jó érzés és a hófehér pompa kissé elfeledtette a borzalmas károkat, amelyek máig szembetűnők az erdőben. Már a szemközti út melletti bokrokon láthattuk a gondoskodó emberek keze nyomát a madaraknak kihelyezett magvakon. Ugyan őzekkel vagy vaddisznókkal éppen nem találkoztunk, de emlékeztünk a vadak téli etetéséről látott filmre és beszélgetésre. A látottak alapján felelevenítettük a télről és az évszakok változásáról szerzett ismereteket.
A hótakaró szerepét is ismerték a diákok, de a legnagyobb örömet természetesen a játék okozta. A vastag hóval borított réten lelkesen és vidáman hócsatáztunk. Aki elfáradt, az beszélgetés közben élvezhette a fennsíkról adódó pazar kilátást.
A vidám élmény után kellemes fáradtsággal tértünk vissza a meleg épületbe. Jó érzés volt kicsit közel kerülni a természethez, amit szeretünk és óvunk.
Köszönöm a kíséretet és a segítséget Hartai Katalin és Rácz Attila kollégáimnak.

Varga Károly (ÖKO szakkör)