2020. október 23.

IMG 20201021 081731Az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 64. évfordulója alkalmából ezúttal nem iskolai szintű, közös ünnepséget rendeztünk. Diákjaink ünneplő ruháikban, csendben, meghitten, a saját osztálytermeikben tekintettek vissza a magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseményére, átérezve az ünnep fontosságát és hangulatát.

Az ünnepély a Himnusz eléneklésével vette kezdetét, melyet tanulóink képességeinek megfelelő és méltóságteljes múltidézés követett. Az iskola diákjaival visszatekintettünk a történelmi esemény napjaira, a sztálinista diktatúra elleni forradalomra és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharcra. Minden osztályban különbözőképpen zajlott a megemlékezés: megnéztünk egy, a forradalom és szabadságharc eseményeit bemutató filmet, múltidéző beszámolót hallgattunk, korabeli fotókat tekintettünk meg, elkészítettük az 1956- os forradalom jelképét, a kivágott közepű zászlót.

Ezt követően egy perces néma csenddel emlékeztünk a szabadságharc leverését követő megtorlások áldozataira, a hősi halált halt magyarokra.
Az ünnepség végén tanulóinkkal közösen összefoglaltuk és megfogalmaztuk 1956 nekünk szóló üzenetét, kiemeltük a demokrácia fontosságát, valamint megemlékeztünk egy másik jeles napról is, 1989. október 23-áról, mely az 1989-es Magyar Köztársaság kikiáltásának napja, s melyet az 1990. évi XXVIII. törvény iktatott a nemzeti ünnepek sorába.

„A legázolt, bilincsbe vert Magyarország többet tett a szabadságért és igazságért, mint bármelyik nép a világon az elmúlt húsz esztendőben.”
(Albert Camus, 1957.)

Rábai Henriett